Çocuklarda Bağışıklık Sistemi İçin Karadut Pekmezi Mucizesi

Karadut yaz aylarının kısa zaman yetişen meyvelerindendir. Bu nedenle toplanınca ya hemen tüketilmeli yada pekmezi yapılmalıdır. Karadut tam bir şifa kaynağı olup sağlığa birçok faydası olan bir meyvedir. Karadut Pekmezi mucizesi saymakla bitmeyen faydalara sahiptir ki özellikle çocuklar için ilaç niteliğinde diyebilirim. Kendi üzerimde ve kızımın üzerinde deneyerek sadece bir efsane olmadığını , gerçekten yararlı olduğunu net şekilde söyleyebilirim.

Karadut meyvesi C, K ve E vitaminlerini içermektedir. Karadut pekmezi etkili bir antioksidandır. Ayrıca tiamin, sodyum, niasin, potasyum içermektedir. Karadut değeri yüksek mineraller de içerir, bakır, demir, magnezyum, mangan, selenyum, çinko yanında beta karoten açısından zengin sayılmaktadır. Birçok meyve ve sebzenin aksine lutein zeaksantin içermektedir, aynı zamanda diyet lifleri açısından da zengin sayılır.

Peki Karadut pekmezinin sağlığa faydaları nelerdir? Karadut pekmezi hangi hastalıklara iyi gelir? Karadut pekmezini nasıl ve ne kadar tüketmeliyiz? Karadut pekmezi çocuklara verilir mi? Diyabetler pekmezi nasıl kullanmalıdır? Karadut pekmezi nasıl saklanmalıdır? gibi önemli soruların cevaplarını sizin için araştırdım ve hatta bizzat deneyerek faydasını gördüm. Şimdi bu faydaları kısaca özetleyelim;

Karadut Pekmezinin Sağlığa Faydaları
 1. En önemli faydası bağışıklık sistemini güçlendirir ki düzenli kullanımı şarttır.
 2. Demir açısından yüksek değere sahip olduğu için düzenli kullanımında kansızlığa iyi gelir.
 3. Gastrite iyi gelir, mideyi güçlendirir.
 4. Yüksek enerji verir, halsizliğe iyi gelir.
 5. İştah açar, kilo alamayan çocuklara faydalıdır. Bebeklerin büyümesinde ve gelişiminde etkilidir. Çocuklarda zeka gelişimine faydalıdır. Anne sütünü arttırır ve bebeğe yararlı süt geçer.
 6. Astım ve bronşit gibi solunum yolu hastalıklarına yine düzenli kullanımda iyi gelir. Boğaz ağrısı ve boğaz tahrişlerinde iyileşme sağlar.
 7. Ağız içi, dişeti yaralarında iyileştirici yatıştırıcı gücü vardır. Pamukçuk hastalığında kullanılır.
 8. Düzenli kullanımında soğuğa karşı direnci arttırır. Kanın temizlenmesinde yardımcı olur.
 9. Sinirleri güçlendirerek beyin sağlığını korur, zekayı açar.
 10. Karadut etkili antioksidanlar içerdiği için serbest radikallerin cilde verdiği hasarı giderebilir. Karadut bol miktarda lif içermektedir, bu oran %85dir. Bu özelliği cildin sağlıklı görünmesine katkıda bulunmaktadır.
 11. Karadutta bulunan C vitamini, kolajen üretimi ile büyük ölçüde saç dökülmesine neden olan unsurların ortadan kalkmasına yardımcı olur. Saça ayrıca doğal bir parlaklık ve canlılık kazandırır.
 12. Karadutun bol miktarda kalsiyum içermesi kemik sağlığı için de faydalıdır.
 13. Bazı kanser türlerinin önlenmesinde önemli rol üstlenmektedir ve kansere yakalanma riskini azaltır.
 14. Stres ve uyku problemleriniz varsa düzenli olarak karadut pekmezi kullanmanızı tavsiye ederim.
Karadut Pekmezi Nasıl Tüketilmeli?

1/2 Çorba kaşığı karadut pekmezini her sabah uyanır uyanmaz aç karnına içmek vücuda birçok fayda sağlar. Çocukların ise 1-2 tatlı kaşığı tüketmesi yeterlidir. Diyabetlilerin tek başına pekmez tüketiminden kaçınmasını, her gün olmamak şartıyla 1 tatlı kaşığından fazla pekmez tüketmemeleri gerektiğini önemle söylemek gerekir.

Ağız ve boğaz yaraları için 1 bardak ılık suya 1 çorba kaşığı karadut pekmezi karıştırıp, garagara yapıp içebilirsiniz. Bitki çaylarınız ılıdığı zaman tatlandırmak için koyup sabahları içerseniz enerji verir ve soğuğa karşı sizi korur.

Pekmez, glikoz ve fruktoz içerdiğinden, sindirime gerek kalmadan tüketildikten kısa bir süre sonra kana karışmaktadır. İçeriğindeki kalsiyum, potasyum, magnezyum, krom, demir ve B vitaminleri nedeniyle yüksek düzeyde vitamin ve mineral kaynağıdır. Bir yemek kaşığı (10 gram) pekmez, ortalama 15 kaloridir ve yaklaşık 1 mg demir, 40 mg kalsiyum minerali içermektedir.

Karadut
Pekmez nasıl saklanmalıdır?

Marketten alınan pekmez, açıldıktan sonra buzdolabında saklanmalıdır. Evde yapılan pekmez ise oda ısısında ve güneş ışığı almayan bir yerde muhafaza edilmelidir.

Pekmez Tüketiminde Önemli Uyarılar

Aşırı kaynatılarak yapılan pekmezde oluşacak HMF (hidroksi metil furfural) kanser tehdidi oluşturabilir. Bunun için güvenli yerlerden ve markalardan pekmez almak gerekmektedir.

Pekmezin aşırı tüketimi sindirim sisteminde şişkinlik, ishal gibi sorunlar oluşturabilir.

Pekmez yüksek miktarda kalori içerdiğinden fazla tüketimi kilo alımına ve vücutta yağlanmaya sebep olabilmektedir.

Bebeklere ek besinlere geçiş aşamasında verilen pekmez yoğurtla değil meyvelerle karıştırarak verilmelidir. Bu şekilde biyoyararlılığı (demir emilimi) daha yüksek olacaktır.

Pekmezi sade olarak iki kaşık tüketebileceğiniz gibi, aynı miktarda pekmezi bir çay bardağı sıcak suyun içine koyup karıştırarak içebilirsiniz.

Alerjik bünyeler ve şeker diyabet hastaları dikkatli kullanmalıdır.