Hikayem

Baykuş Ana kimdir ?

1977 Ankara’da doğdum ve büyüdüm. Gazi üniversitesi İşletmecilik mezunuyum. Üniversite bittikten sonra ailemle Antalya’ya yerleştik ve iş hayatına atıldım. Antalya’da aşkı buldum ve evlendim. Bankacılık, mağazacılık derken en son meslek olarak muhasebeciliği seçip uzun yıllar bu mesleği yaptım.

Kitap aşığı olan ben kocaman bir kitap arşivi yaparken yazarlık hep hayalim oldu. Bunun da bir zamanı vardır dedim ve o zamanı bekledim. Tam bir Başak burcuyum ve araştırmak, okumak en sevdiğim şeylerdir.

Evliliğimin 3.yılında kızım İpek dünyaya geldi. Artık herşeyi onun için araştırmaya okumaya başladım. Benim için dünya kızımın etrafında dönmeye başladı. Sonunda iş hayatım İpeğe bakmak için belli bir süreliğine sona erdi. Boş oturmayı beceremedim ve eşimin de desteği ile yazmaya başladım ve işte buradayım.

Neden ”Baykuş Ana” oldum?

Çoğu batıl inanca göre baykuş uğursuz sayılsa da ben aslında bu kuşların asıl hikayesini biliyorum. Yunan mitolojisinde kutsal bir varlıktır. Sanat ve bilgeliği, savaşta uğur simgesini temsil eden baykuş, gece görme ve sezgi yetisiyle, bizim ve diğer canlıların göremediği bir çok enerjiyi tespit edebilirler ve tehlikeli olanları ise haber verirler. Bu bilimsel olarak da böyledir.

Sizce de bu özellikler bir anne özellikleriyle çok uyumlu değil mi? Annelik bilgeliktir, kimsenin göremediği tehlikeleri sezip yavrusunu koruyabilmektir, yavrusuyla beraber hayata savaş açmaktır, Annelik gece uyumamaktır, hep gözü açık olmaktır. Annelik kutsaldır, yavruları için yapamayacakları şey yoktur. İşte Baykuş Ana buradan ortaya çıktı ve ”Baykuş Ana” oldum.

Ayrıca son zamanlarda o kadar güzel ve sevimli baykuş figürleri var ki, İpeğin odasında perdesi, halısı, duvar stickerları da baykuş figürleriyle dolu. Bence bu figürler sayesinde baykuşların uğursuz olduğu gibi batıl inançlar da dağılmaya başladı.