Çocuklarda İshal Ve Sumak Mucizesi


Sevgili Anneler şimdi dikkatle okuyun, kolay kolay bulamayacağınız ve fazla bilinmeyen çocuklarda ishal ve sumak mucizesi konusunda sizi aydınlatacağım.

Sumağı yemeklerinize tat katmak için mutfağınızda sıkça kullanıyor olabilirsiniz. Ancak bilmelisiniz ki bu baharat, sağlık açısından oldukça önemli bir baharattır. Antimikrobiyal ve antioksidan aktivitesi nedeniyle birçok rahatsızlığın tedavisinde olumlu etkiye sahip. Burada asıl olarak çocuklarda ishali en hızlı şekilde nasıl geçirebileceğinizi anlatacak olsamda sumak da çörek otu yağı ve karadut pekmezi  makalelerimde yazdığım gibi bitkisel bir mucizedir.

İshal konusuna değinmeden önce sumağın faydalarına ve zararlarına kısaca değinmek istiyorum.

SUMAK MUCİZESİ VE FAYDALARI  

  • Kandaki insülin oranını dengeler. Obezite, hiperglisemi (yüksek kan şekeri), diyabeti önlemeye yardımcı oluyor.
  • Yüksek ateşi düşürür. Yapılan araştırmalara göre sumak üst solunum yolu hastalıklarını iyileştirici bileşenler içermektedir. Tıpkı çörek otu yağında olduğu gibi bronşiti ve öksürüğü geçirebilen özelliği vardır.
  • Diş eti ve boğaz iltihaplarında iltihabı dağıtıcı özelliği bulunuyor.
  • Sinir sisteminde deforme olmuş hücrelerin sayısını azaltarak sağlıklı hücrelerin artmasına yardımcı olur. Yorgunluk, stres ve depresyon gibi rahatsızlıkların yaşanma riskini de azaltır.
  •  Gıda zehirlenmesi esnasında hem midenizi hem de bağırsaklarınızı temizleyerek idrar ve dışkılamayla zehirlenmeye neden olan zararlı bakterileri vücuttan atar. 
  •  Sumak suyu, sindirimi düzenlediği için hazımsızlık ve şişkinliği de önler.
  •  İştahsızlık problemi yaşayan çocuğunuza sumak suyundan ayda bir kere içirmeniz de fayda vardır. Hem çocuğunuzun vücut direncini artırır hem de iştahını açarak daha sağlıklı beslenmesine yardımcı olur.
  • Sumağın damarları büzerek kanamayı durdurur.
  • Mikrop öldürücü özelliği olduğu, idrar kaçıran çocuklarda bu hastalığı giderdiği ve hazmı kolaylaştırarak ishali kestiği tespit edildi. Mide ekşimesine ve gastrite sumağın faydasının olduğu uzmanlarca belirtilmiştir. ishal ve ishal kaynaklı karın ağrısına iyi geldiği bilinmektedir.
  • Mide bulantısı ve sık sık kusma şikayeti olan kişiler balla karıştırıp yemeye devam ederse bu şikayetlerinin azaldığını ve zamanla bittiğini göreceklerdir.

SUMAĞIN ZARARLARI

Fakat unutulmamalı ki, her şeyin fazlası zarar da verebilir. Fazla sumak tüketilirse kabızlığa neden olabilir. Yüksek tansiyon yani hipertansiyonu olan kişilerin sumak tüketmesi tavsiye edilmiyor. Ayrıca bazı sumak türleri zehirli olabilir, rastgele toplanarak tüketilmemelidir. Yemiş türü sayıldığı için yemişlere alerjisi olanlar dikkat etmelidir.

ÇOCUKLARDA VE BÜYÜKLERDE İSHAL İÇİN SUMAK KULLANIMI

3 yaşını bu ay dolduran kızım kreşten döndüğünde karnı ağrıyordu ve keyfi yoktu. İshalden şüphelenecek bir durum yoktu. Ama gecesi biraz ateşle tuvalet maceramız başladı maalesef. Gece uyku zamanı çocuk için yapabileceğim tek şey bolca su içirip kaybettiği suyu yeniden kazandırmaktı.

Sabah ilk işim bir büyüğümden duyduğum sumağı kullanmak oldu. İnternette genelde sumağı kaynatıp içirmekten bahsediyorlar ama bazı çocuklar benim ki gibi bu suyu içmekte inat edecektir.

Ben 1 tatlı kaşığı bal/pekmez ile 1 çay kaşığı sumağı macun gibi yapıp sabah akşam yutturdum. Evet ne olduğunu bilmediği ve korktuğu için başta zorlanarak veriyorsunuz ama iyi gelecek diye zorla verdim. 2 gün sabah akşam bunu yutan meleğim kendine geldi. 3.gün sabahı yine yuttu ve kreşe devam etti. Doğru duydunuz ilaçsız ve doktorsuz, hafif ateş, karın ağrısı ve ishali kestik. Normal hayatımıza geri döndük.

Bu arada biz büyükler de aynı yöntemi dozajı sabah,öğle akşam olarak arttırarak kullanabilir veya 1 tatlı kaşığı sumak ile 1 bardak suyu kaynatıp içebilir.

Tabi ishali hafife almayın. Beslenmesine dikkat etmek ve bol su tüketimi çok önemli. Patates püresi, yağsız makarna, pirinç lapası, yoğurt, ayran, kefir, muz ve elma bizim 2 gün boyunca besin kaynağımız oldu. Başka şey yedirmedim.

Önemli Bir Bilgi: Çörek otu yağı, pekmezler ve balda metal kaşık yerine tahta veya plastik kaşık kullanmanızı tavsiye ederim. Metal zarar veriyor.

Ben buradan size İpek için denediğim tüm bitkisel kürleri yazıyorum. Deneyimlerimi aktarıyorum. Her çocuğun bu kürlere verdiği tepki aynı olmayabilir. Lütfen alerjik ve hassas bünyesi olan bir çocuk ise, sürekli kullandığı ilaçları varsa, doktorunuza danışmadan kullanmayın.