Çocuklarda Balgamlı Öksürüğe Bitkisel Çözümler

Malumunuz kış ayları yaklaştıkça burunlar akmaya başlar, öksürük, balgam derken çocuklarımız için ne yapacağımızı şaşırırız. Bizzat deneyip hem kendimde hem kızımda olumlu yönde iyileşme sağlayan birkaç bitkisel öneride bulunacağım. Üstelik hiçbir zararı olmayan hatta üst solunum yollarına iyi gelen, rahatlatan lezzetli karışımlar bu önerilerim. İşte çocuklarda balgamlı öksürüğe bitkisel çözümler ;

*Elma Çayı : 2 dilim kabuğuyla birlikte elmayı ve çekirdeklerini 2-3dk kaynatın. Bir porselen fincana alıp içerisine ıhlamur, 1-2ad karanfil, yarım çubuk tarçın ve ince 1 dilim limon katıp üzerini kapatın ve 5dk denlenmesini bekleyin. Süzdükten sonra 1 tatlı kaşığı bal ile tatlandırıp günde 1-2 kere içebilir, çocuğunuza içirebilirsiniz. Elma çayı nefes yollarını açar, balgam söktürür, öksürüğe iyi gelir ve lezzetli olduğu için reddedilmez.

*Zencefilli Ballı Macun : 1 tatlı kaşığı bal ile yarım çay kaşığı toz zencefil bir iki damla limon ile macun haline getirilir. Günde 1 defa yutulur. Zencefil biraz acı tat bırakır hatta eğer boğazda yara tahriş varsa acıtır bilginiz olsun. Ama tam bir devadır. Öksürük ve balgama birebir iyi gelir.

*Ceviz Kürü : Kabuklu cevizi kırdığımızda iki ceviz parçasının arasında kalan parçaları atmayın, saklayın. Bir tutamını 2-3 dk kaynatın ve demlendikten sonra ister balla tatlandırıp, ister sade olarak için. Hiç tadı yok gibi. Ama çok güzel öksürük kesiyor ve balgam söktürüyor. Ben kızımın gün içinde su içtiği termosuna balsız koyup veriyorum. O su sanıp içiyor. İnanın öksürüğünde ve sesinde farklılık göreceksiniz.

Özellikle belirtmek isterim ki 3 günü geçen balgamlı öksürük varsa çocuğunuzu mutlaka bir doktora götürün. Bu yöntemler tamamen ileri derece olmayan öksürüklerde zararsız ve rahatlatıcı etki gösterirler. Doktorun verdiği ilaçlarla birlikte de bu kürler yapılabilir, ekstra faydaları olacaktır.