Dünya Çocuk Hakları Günü

20 Kasım Dünya Çocuk Hakları Günü, 1989 yılında kabul edilen Birleşmiş Milletler Çocuk Hakları Sözleşmesi’yle birlikle çocuk haklarının yasalarca tanınmasının kutlandığı bir gündür. Çocuk hakları ve bu haklara ulaşamayan çocuklar hakkında farkındalık oluşturmak bu günün kutlanma amaçları arasında yer almaktadır.

Çocuk Hakları Sözleşmesi, nerede doğduklarına, kim olduklarına; cinsiyetlerine, dinlerine, etnik kökenlerine bakılmaksızın bütün çocukların haklarını tanımlayarak yaşama hakkı başta olmak üzere; eksiksiz biçimde gelişme hakkı; zararlı etkilerden, istismar ve sömürüden korunma hakkı; aile, kültür ve sosyal yaşama eksiksiz katılma haklarını içermektedir. Dünya çocuk hakları sözleşmesinin maddelerini unicef sayfasında burayı tıklayarak okuyabilirsiniz. 

18 yaşın altındaki her bireyi çocuk olarak tanımlayan Sözleşme’de en temel değerler, ayrım gözetmeme, çocuğun yararının gözetilmesi, yaşama ve gelişme ve son olarak da katılım olarak yer almaktadır.

Okulda olması gerekirken tarlada, fabrikada, sokaklarda çalıştırılan, savaşlardan ve çatışmalardan en çok etkilenen ve en ağır travmalarla karşı karşıya kalan, şiddetin, istismarın, zorla ve erken yaşta evliliklerin kurbanları olan milyonlarca çocuk bulunmaktadır.

Güzel Bir Dünya ve Çocuklar İçin Biz Ne Yapabiliriz?

Bir anne olarak, özellikle anne olduğum günden sonra artarak çocuklara yapılan istismar ve şiddete karşı inanılmaz duyarlı hale geldim. Maalesef yapabileceğimiz şeyler sınırlı olsa da gücümüzün yetebildiği kadar çocuklar için bir şeyler yapmak gerektiğini düşünüyorum. Çünkü onlar bizim geleceğimiz. Çocuklarımızı doğru, dürüst ve merhametli yetiştirelim, yetiştirelim ki dünya üzerinde iyilik hüküm sürsün. İyi çocuklar yetiştirirsek iyiliği yayacak, dünyayı değiştirebilecek bir adım atmış oluruz. Çevremizde olup bitenlere gözlerinizi yummayın anne babalar, yolda giderken yardım eli uzatabileceğiniz o kadar çok insan var ki, sadece bakmayınız, onları görüp el uzatınız. Çocuklarınıza örnek olunuz. Onlar da büyüdüklerinde sizin yaptıklarınızı yapacak, torunlarınıza da o eğitimi vereceklerdir. Kuşaktan kuşağa iyilik, doğruluk, dürüstlük, merhamet geçsin ki, dünya güzel günler görsün. 

Çok sevdiğim bir Nazım şiiri var, bugüne çok uygun… Sizinle paylaşmak istiyorum, iyilikle sevgiyle kalın…

Güzel günler göreceğiz çocuklar
Motorları maviliklere süreceğiz

Çocuklar inanın inanın çocuklar
Güzel günler göreceğiz güneşli günler
Motorları maviliklere süreceğiz
Güzel günler göreceğiz güneşli günler

Hani şimdi bize
Cumaları, pazarları çiçekli bahçeler vardır,
Yalnız cumaları ,yalnız pazarları

Hani şimdi biz
Bir peri masalı dinler gibi seyrederiz
Işıklı caddelerde mağazaları,
Hani bunlar
77 katlı yekpare camdan mağazalardır.

Hani şimdi biz haykırırız
Cevap:
Açılır kara kaplı kitap:Zindan
Kayış kapar kolumuzu
Kırılan kemik, kan
Hani şimdi bizim soframıza
Haftada bir et gelir
Ve çocuklarımız işten eve
Sapsarı iskelet gelir
Hani şimdi biz
İnanın güzel günler göreceğiz çocuklar
Güneşli günler göreceğiz
Motorları maviliklere süreceğiz çocuklar
Işıklı maviliklere süreceğiz

Çocuklar inanın inanın çocuklar
Güzel günler göreceğiz güneşli günler
Motorları maviliklere süreceğiz
Güzel günler göreceğiz güneşli günler