Çocukların Seveceği Leziz Karnabahar Yemeği

Çocuklara her sebzeyi yedirmek mümkün görünmese de allayıp pullayan biz anneler bir şekilde yedirmenin yolunu buluruz. Karnabahar biz büyüklerin de pek tercih etmediği ama oldukça faydalı bir sebzedir. Size yine benzerleri bulunan ama tamamen uydurduğum çocukların seveceği leziz karnabahar yemeği tarifi vereceğim. Ama daha öncesinde biraz faydalarından bahsetmek istiyorum.

Karnabahar sağlığa faydalıdır

Karnabahar sağlık açısından çok faydalı bir besin kaynağıdır. Kalp sağlığını korur, bağışıklık sistemini güçlendiren besinler içermektedir, kemik sağlığına ciddi anlamda katkıda bulunur. Çok zengin kalsiyum ve mineral kaynağıdır. Sodyum ve potasyum, kalsiyum, magnezyum, bakır gibi mineraller de içermektedir. C ve K vitamini açısından zengindir. Tam bir kalsiyum deposudur ki kalsiyum, güçlü sinir uyarılarının iletimi gibi birçok önemli fonksiyonlarıın sağlıklı şekilde yerine getirilmesinin yanında bizim kemik ve diş sağlığımızı koruması adına da önemlidir. Ve en önemlisi bağışıklık sistemi açısından önemli bir besin kaynağıdır.

Gelelim Çocukların Seveceği Leziz Karnabahar Yemeği Tarifime;

Malzemeler ( 2 öğün 1 kişilik)

4 büyük karnabahar dalı

2 küçük ince havuç

1bardak süt

2 yemek kaşığı pirinç

1 yemek kaşığı un

1 yemek kaşığı tereyağ

Hazırlaması

Karnabahar ve havuç doğranır ve haşlanır. (suyunun içine az miktar süt katarsanız kötü kokusunu alır) yumuşamaya başlayınca önceden hazırlanan 1 bardak süte 1 kaşık un karışımı içine dökülür. Fokurdayınca tereyağ katılır. Pirinç ilave edilir. Pirinçler pişene kadar ara ara karıştırıp kıvam almasını bekleriz. Ve nefis yemeğimiz hazır. Ben tuz atmıyorum, tabağına yeterince atıp yediriyorum. Ayrıca bu süt içerdiği için ve karnabahar bekledikçe kokusu ağırlaşan bir besin olduğu için aynı gün tüketilip bitirilmesi taraftarıyım. Bu yemekten 2 öğünlük çıkıyor. Afiyet olsun.