Çocuklara Okulu Sevdiren Kitaplar

Okula yeni başlayacak çocuklar, okul hakkında yeterince bilgiye sahip değillerse birden bire onu elinden tutup ” Hadi okula gidiyoruz” derseniz çocuk ne yaşayacağını bilmediği kreş ortamında özellikle de bir sürü yabancının bulunduğu ortamda bulunmak istemez. Ayrıca güvensizlik duygusunu körüklemiş olur ve okuldan korkmasını sağlarsınız. Bu nedenledir ki çocuğunuza kreşe/okula başlamadan bir süre önce okul hakkında bilgi sahibi olabileceği, çocuklara okulu sevdiren kitaplar almanızı tavsiye ederim.

Ona okul ortamını tanıtan ve okula yeni başlayan, orada eğlenceli vakit geçiren ve hatta yeni başlangıçla ilgili endişelerini dile getiren tatlı karakterlerle süslenmiş kitaplar okuyabilirsiniz. Böylece çocuk korkmadan ve daha kısa sürede okul ortamına alışıp uyum sağlayabilir.

İşte bu yazımda sizlere kitapçı kitapçı gezmeden, internette zaman harcamadan kolayca fikir sahibi olabileceğiniz çocuklara okulu sevdiren kitaplar önereceğim.

Çu’nun Okuldaki İlk Günü

Çu’nun okuldaki ilk günü. Çu, biraz endişeli. Diğer çocukların ona iyi davranmasını umut ediyor. Çu’yu sevecekler mi? Bugün okulda ne olacak? Çu, en iyi yaptığı şeyi yapacak mı? Okula başlamanın, evrensel deneyimi hakkında, sesli okumak için mükemmel bir hikâye. Kızım kendini Çu’nun yerine koyup empati kurmaya başladı. Kesinlikle kitaplığınızda yer almalı.

ÇU’NUN OKULDAKİ İLK GÜNÜ
Okula Başlamadan Önce Bilmen Gereken Herşey / İş Bankası Yayınları

Okula başladığında neler olacağını öğrenmek için bu kitaptaki beş arkadaşı takip et. Okul öncesinde bilmen gerekenleri keşfet!  Dolu dolu bir kitap kreşe başlayacak minikler için bence keyifli bir seçim, gerçekten çok başarılı. Çocuğun da aktif katılımını sağladığı için oldukça ilgi çekici bir kitap.

OKULA BAŞLAMADAN ÖNCE BİLMEN GEREKEN HERŞEY
Nele Kreşe Başlıyor/ Benim Adım Nele

Pedagog onaylı Benim Adım Nele serisini kızımla birlikte çok severek okuyoruz. Bu kitabında Nele kreşe başlıyor ve orada çok güzel zaman geçiriyor. Nele’nin maceraları Türk aile yapısına oldukça benzer olduğu için tüm seriyi tavsiye ederim.

NELE KREŞE BAŞLIYOR

 

 

 

 

 

 

 

Hareketli Okul / İş Bankası Yayınları

İşte harika bir okul kitabı.
Çocuğunuz parmaklarıyla sahneleri hareket ettirip, eğlenceli bir okul öyküsüne katılırken; okulun ne kadar eğlenceli bir yer olduğunu öğrenecek.İş Bankası Kültür Yayınlarına ait tüm çocuk kitaplarını tavsiye ederim. Eğitici, kaliteli ve eğlenceli kitaplarla çocukları cezbediyor. Okula heveslendirmek için güzel bir kitap.

HAREKETLİ OKUL

 

 

 

 

 

 

 

 

Paki: Okula Başlıyorum

Küçük Ayıcık Paki, tüm korkularını, endişelerini ve güvensizliklerini çocuklarla paylaşan küçük bir ayıcık. Annesi okulda yeni arkadaşlarla tanışacağını, okuyup yazmayı öğreneceğini söyler. Paki yine de okula gitmek istemez. Arkadaşı sincap kız Tonya için ise okul çok eğlenceli bir yerdir. Paki anne-babasının onu evden uzaklaştırmak istediğini sanır! Anne ve babasını bir daha göremeyeceğini düşünür. O kadar endişelidir ki! Korkuyla o günü bekler: okuldaki ilk günü! Ve o gün geldiğinde, okul otobüsü de gelir. Birçok çocuğun kaygılarını, düşüncelerini dile getiren okuması kolay ve eğitici bir hikaye.

PAKİ: OKULA BAŞLIYORUM
Okula Gitmek İstemiyorum / Pedagog Ayşen Oy

Okula Gitmek İstemiyorum! – Okul Fobisi Üzerine Bir Hikâye: Bu kitap size, çocuğunuzun eğitiminden geri kalmasına ve sosyal hayatının etkilenmesine yol açabilecek okul fobisi sorunuyla başa çıkabilmeniz konusunda küçük bir ipucu verecek…

OKULA GİTMEK İSTEMİYORUM
Zeytin Okula Gitmek İstemiyor / Tudem

Zeytin okula gitmek istemiyor. Çünkü Zeytin’e göre okul hiçbir işe yaramıyor. Cingöz ise karanlıktan korkuyor. Üstelik bu korkusu canına tak etmiş durumda! Evet, birileri Zeytin ve Cingöz gibi çocuklara yol göstermeli.
Peki ama nasıl?..

Okulöncesi çocukların, sıklıkla yaşadığı yersiz korku ve ısrarcı davranış temelli sorunları aşabilmeleri için yaratılan dizinin benzerlerinden en büyük farkı, ÜNLÜ ÇOCUK DOKTORU EDWIGE ANTIER’nin ebeveynlere özel hazırlamış olduğu rehber. Soru-cevap şeklinde, bilimsel açıklamalar ve öneriler ışığında şekillenen yardımcı kaynak niteliğindeki bu rehberde, basit ve kullanılabilir bilgilerin tümü kitabın özgün hikâyesiyle uyum içinde; hem anne baba hem de çocuk için bir okuma ahengi yaratıyor.

Çocukların sosyal yaşama adapte olma sürecinde üstesinden gelmekte zorlandıkları birtakım duygu ve davranışları mercek altına alan “Dene, Yanıl, Öğren!”, çocuklar ve tüm anne babalar için hayatı kolaylaştırıyor.

ZEYTİN OKULA GİTMEK İSTEMİYOR