Bomba Çorbası

Çocukların sağlıklı büyümeleri ve gelişimleri için düzenli ve dengeli beslenmeleri gerekiyor.

Özellikle artık bebeklikten çıkmış+18ay çocuklarda beslenme bilincinin kazandırılması oldukça önem taşıyor. Bu dönemde gelişen damak tatları tüm yaşantılarını etkileyeceğinden anne-babaların yemek konusunda dikkatli davranmaları ve çocukla inatlaşmamaları öneriliyor. İşte bu yüzden anneler  bazen Bomba Çorbası gibi yemek uydurabiliyor.

Günlük beslenme miktarları bazen annelerin kafasını karıştırabiliyor. Sizin için araştırdım ve ufak tefek ayrıntılar vereceğim.

Her gün 2-3 bardak süt veya süt ürünü tüketmelidirler. Kuru baklagiller olarak adlandırılan kuru fasulye, nohut, mercimek haftada 2-3 kez çocuklara mutlaka verilmelidir. Gün içerisinde yeteri kadar karbonhidrat almalılar. Bu her öğünde 1 dilim ekmek ve yemeklerin içinde veya yanında pirinç, makarna,buğday vs. besinleri içeriyor. Bomba çorbası tarifim günlük ihtiyacın 1 öğününü rahatlıkla karşılıyor. Denemenizi öneririm.

Çocuklar kolay kolay yemek beğenmezler. Ama bazı yemekler onlara kendilerini sevdirir. Biraz kendi uydurduğum , bol proteinli ve karbonhidrat açısından da değerli bomba çorbası olarak adlandırdığım tarifi sizinle paylaşmak isterim. ipek ve biz bayılarak içiyoruz. Afiyet olsun.

Malzemeler ( 3-4 kişilik)

3 çorba kaşığı yoğurt

1,5 çorba kaşığı un

1 yumurta

1 çay bardağı yeşil mercimek

1 çay bardağı erişte ( yerine buğday veya pirinç kullanılabilir ve tercihe göre miktarı azaltılıp çoğaltılabilir)

tercihe göre tereyağ veya zeytinyağ ( miktar tercihe göre değişir)

hazırlaması

Kaynamış suya erişte dökülür. Hafif yumuşayınca önceden haşladığınız ve süzdüğünüz yeşil mercimeği ilave ederiz. (yeşil mercimek çok pişmemiş ve biraz diri olmalı ki, yeniden pişeceği için dağılmasın) biraz kaynayıp erişte ve mercimek yeterli yumuşaklığa gelince terbiyesini yaparız.

Terbiyesi için

yoğurt, un, yumurta iyice çırpılır. Çorbaya ilave etmeden önce çorbadan içine sıcak su katılarak soğukluğu alınır ve çorbaya dökülür. bir süre karıştırılır ve fokurdayana kadar beklenir. En son isteğe göre yağ kızdırılır, tuz ve nane atılır ve çorbanın üstüne dökülür. Sonra da afiyetle ailece yenir.

Çocuklara balık sevdiren çorba tarifim için tıklayın