Bir Çocuğa İlk Defa Balık Yedirmek

Bir çocuğa ilk defa balık yedirmek başlangıçta zor olabilir.

Bir çocuğa ilk defa balık yedirmek başlangıçta zor olabilir.  İpekte bayağı zorlandık. Ne zaman balık versem ya ağzından geri çıkarıyor ya da ağzını bile açmadan reddediyordu. Çocuklar İçin Balık, gelişimleri açısından son derece önemli. Her çocuğun bir şekilde balık yemesi, ve balık yeme alışkanlığı kazanması gerektiğini düşünüyorum.

İnternetten araştırdım ne yapmalı diye, değişik tarifler denedim yine olmadı. Vazgeçmeden ara ara balık tadına alışması için denemeler yapmamızı söylüyordu uzmanlar. İki çocuk annesi yakın bir arkadaşıma danıştım, tarhana çorbasına balıkları parçala ve koy dedi; veee bingo..!

Önce bir yüzü eşkidi ama sonra alıştı ve afiyetle yedi. Sonra aklıma bir fikir daha geldi terbiyeli tavuk çorbası gibi terbiyeli balık çorbası yapsam yer miydi ? Sonuçta şehriyeyi seviyor, e tavuk çorbası da sever…

Levreği fileto yapıp haşladım. Suyunu tülbentten geçirdim ki ince kılçık kalmasın. Sonra etini minik minik parçaladım. Suyuna kaynamış su ilave edip, içine ince ve ince havuç doğradım. Kabuğuyla birlikte bir dilim limon ve biraz şehriye koydum. Pişince de balıkları ekledim. Şehriye yerine pirinç de kullanabilirsiniz.

Terbiye için yarım limon suyuna 1 çorba kaşığı un çırpın ve en son çorbaya katıp biraz karıştırın. Kıvamını alınca çorba hazır.

İpek bu çorbaya bayıldı ! Sonrasında bir şehriyeli, bir tarhanalı derken kızım balıklı çorba içmeye iyice alıştı. Bir süre sonra da damağı balığa alıştı. Kendimize yaptığımız ızgara balığı ilk kez reddetmeden yemeye başladığında, bir filetonun yarısını yedi bitirdi.

Balık, tüm insanlar için en önemli besinlerden birisidir.Doymuş yağ oranı düşük ve protein, Omega, D ve B vitaminlerinden zengin olan balık, çocuğun gelişimi için de hayli önem taşıyor. Dahası somon ve uskumru gibi yağlı balıklar, Omega-3 yağ asitleriyle beyin gücünü artırıyor, bağışıklığı güçlendiriyor, göz sağlığına iyi geliyor. Balıkta bulunan omega-3, omega-6 ve diğer yağ asitleri özellikle de beyin ve zeka gelişiminde ciddi oranda etkilidir. Önemli bir besin kaynağı olan balığı düzenli olarak haftada iki gün tüketmek gerekli.

Bu alışkanlığı çocuklarımıza kazandırmak için erken yaşlarda bu ve buna benzer çözümler üreterek tüm çocukların muhakkak balık ile güzel bir tanışma evresi geçirmesi gerektiğine inanıyorum…